FAQ

 

1. JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI PRYSZNIC ?

Prysznic zyskuje coraz większe grupy zwolenników. Zalety prysznica doceniają miłośnicy szybkiej, ożywczej kąpieli, ale nie tylko. Prysznic to doskonałe rozwiązanie dla niecierpliwych i zabieganych. Podstawowy element prysznica to kabina. Składają się na nią drzwi i ścianki, a elementy towarzyszące to brodzik oraz zestaw prysznicowy, często w postaci panelu prysznicowego.
Najpopularniejsze wymiary kabin to od 70x70cm aż do 100x100cm , choć często spotykane są też wartości łączone, czyli np. 80x90cm. Typowa wysokość kabiny wynosi od 175 do 200cm.
Ścianki kabin mogą być wykonane z różnych tworzyw. Do najpopularniejszych materiałów zalicza się szkło zwykle hartowane lub tzw. bezpieczne. Producenci oferują przeróżne wzornictwo tafli kabin. Wyróżniamy tafle zupełnie gładkie, z tłoczonym wzorem. Wybór kształtu kabiny zależy przede wszystkim od brodzika, na jaki się zdecydujemy. Naturalnie kolejność wyborów może być dowolna, należy pamiętać, że wymiary i formy są ze sobą ściśle powiązane.
Nie tylko kształt kabiny ma wpływ na to ile miejsca w łazience musimy zagospodarować na prysznic. Ważne jest też usytuowanie kabiny. Wśród kabin możemy wyróżnić: kabiny narożne , wnękowe , przyścienne oraz wolno stojące . Warto pamiętać że decydując się na konkretny rodzaj należy go dopasować do swojego wnętrza i oczekiwań.
Pamiętajmy również, że bezpieczniej zawsze będzie wybrać kabinę większą, by uniknąć nieprzewidzianych problemów oraz przy okazji zapewnić sobie większy komfort kąpieli.

2. FUGI W ŁAZIENCE . JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ FUGĘ ?

Współcześnie uważa się, że fuga jest mało istotnym elementem wykończenia. Tymczasem źle dobrana może wpłynąć na obniżenie estetyki pomieszczenia oraz na jego właściwości użytkowe.
Największą popularnością cieszą się fugi cementowe. Należy je jednak stosować tylko w miejscach, które nie są narażone na ciągły kontakt z wodą, albo na silnie działające środki czyszczące. W innym przypadku narazimy je na wypłukanie albo stworzymy odpowiednie warunki by powstały na nich przebarwienia bądź wykwity.
Odporniejsze, ale dużo droższe są spoiny epoksydowe, wyglądające po zastygnięciu jak plastik. Spośród wszystkich rodzajów spoin najbardziej odporne na uszkodzenia, wilgoć, ścieranie, środki czystości są masy powstałe na bazie cementów dodatkowo uszlachetnione tworzywami sztucznymi. Tego rodzaju produkty są stosowane tam, gdzie występuje stały kontakt z wodą (np. w kabinach prysznicowych) czy wahania temperatury (ogrzewanie podłogowe).
Wyróżniamy między innymi takie fugi jak: wąska (z reguły do spoin o szerokości 5-7 mm) oraz szeroka (można nią wypełniać spoiny nawet do 2 cm). Architekci wnętrz i styliści radzą, aby między płytkami pozostawiać jak najwęższe szczeliny, ponieważ poprawia to znacznie estetykę pomieszczenia.
Obok właściwości takich, jak wytrzymałość, odporność na przebarwienia, środki chemiczne, ważną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę wybierając fugę jest jej kolor. Spoiny oferowane są w szerokiej gamie barw kolorów , ale najczęściej wybierane są kolory neutralne takie jak szarości czy beże.

3. JAKĄ WANNĘ WYBRAĆ ?

Wybór odpowiedniej wanny do naszego mieszkania jest jedną z podstawowych czynności w urządzeniu naszej łazienki. Wanna jest miejscem w którym oprócz kąpieli możemy zażyć relaksu, odprężyć się po trudnym dniu, Mamy do wyboru kilka rodzajów wanien łazienkowych są to na przykład wanny metalowe , ceramiczne czy wanny z tworzywa.
Wybór wanny nie powinien się sprowadzać jedynie do materiału z jakiego ma być zrobiona. Materiał wanny to tylko dodatek. Wanny metalowe są odporne i wytrzymałe , wanny ceramiczne są bardzo ciężkie i mogą się potłuc lub wyszczerbić od uderzenia czegoś twardego - są jednak bardzo eleganckie. Wanny z tworzywa to najbardziej popularna w ostatnich latach forma. Są one bardzo lekkie i funkcjonalne. Wanny żeliwne są solidne i trwałe. Niektóre mają ozdobne nóżki w kształcie antycznych rzeźb czy lwich łap. Bardzo dobrze pasują do łazienek urządzonych w stylu retro. Wanny żeliwne nie niszczą się mimo upływu czasu. Pokryte trwałą emalią przez długie lata są odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
Najważniejsze jednak w wyborze odpowiedniej wanny jest wielkość. Powinna ona się oczywiście mieścić w przeznaczonym dla niej miejscu. Rozwiązaniem do dużych łazienek są wanny prostokątne długie (nawet do 180 cm długości). Najbardziej typową wanną jeśli chodzi o długość jest wanna o wymiarze 170 cm. Pamiętajmy również o tym że wanna powinna być przede wszystkim funkcjonalna.

4. JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIĄ UMYWALKĘ ?

W dzisiejszych czasach umywalki to wyroby nie tylko z ceramiki. Do wyboru mamy wśród pięknych i drogich umywalek te z zmatowionego szkła, stali nierdzewnej czy też drewna egzotycznego.
Warto wiedzieć, że na wyrobach ze stali nierdzewnej i szkła łatwo powstają zacieki z wody. Można jednak kupić umywalki powleczone specjalną powłoką zabezpieczającą przed powstawaniem osadu. Umywalka z nietypowego materiału narzuca odpowiedni styl całej łazience i nadaje jej niepowtarzalny charakter. Umywalki w jasnych kolorach, zwłaszcza białe, są łatwe do utrzymania w czystości, nie widać na nich śladów po wysychających kroplach wody.
Większość umywalek wytwarzanych jest w standardowych wymiarach, czyli o szerokości 30-60 cm (co 5 cm) i głębokości 25-55 cm. Oprócz tego możemy kupić umywalki: długie, płytkie, głębokie, a także wykonywane na indywidualne zamówienie.
Oprócz wielkości ważny elementem jest też kształt umywalki i sposób jej mocowania. Najbardziej znane są umywalki mocowane do ściany za pomocą śrub, wsporników lub stelaży montażowych. Podstawowym kształtem jest owal z półką przylegającą do ściany, ale produkowane są także umywalki w kształcie półkola, prostokąta lub innych brył geometrycznych. Coraz bardziej popularne są umywalki wpuszczane w blat bądź stawiane na blacie, najczęściej w kształcie koła, prostokąta lub elipsy. W dużych łazienkach można stosować umywalki podwójne.

5. JAKIE PŁYTKI DO ŁAZIENKI ?

Wybór materiału na ściany i podłogę jest ważnym etapem w tworzeniu stylu łazienki. Zastosowane materiały powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe i łatwe do utrzymania w czystości. Najczęściej wybieranym materiałem, stosowanym w łazienkach są płytki ceramiczne.
Oferta płytek jest tak bogata i różnorodna pozwala na urządzenie łazienki w niemal każdym stylu zgodnie z naszymi aspiracjami. Możemy skorzystać z gotowych już zestawień płytek w określonym stylu (na przykład retro,czy śródziemnomorski). Możemy też sami, dobierając płytki, wykończyć łazienkę tworząc własny, niepowtarzalny styl.
Rodzaje płytek:
- Glazura – to cienkie i kruche płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania wyłącznie na ścianę.
- Terakota – płytki kamionkowe szkliwione o powierzchni gładkiej bądź fakturowanej. Mają dużą wytrzymałość, ale są bardziej kruche od gresów. Mają budowę niejednorodną – po obtłuczeniu odsłania się czerep płytki. Używane głównie na podłogę, można je też układać na ścianie.
- Gres porcelanowy – płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skaleni, kaolinu. Są jednorodne w swojej strukturze, twarde, odporne na ścieranie, plamienie i działanie środków chemicznych.
- Klinkier szkliwiony – bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach. Nierówności w wymiarach są wpisane w rustykalną estetykę płytki. Dobry na ściany i podłogi.
Wybór materiału na ściany i podłogę jest ważnym etapem w tworzeniu stylu łazienki. Zastosowane materiały powinny być wodoodporne, nienasiąkliwe i łatwe do utrzymania w czystości.

6. JAKIE AKCESORIA DO ŁAZIENEK ?

Szczegół, akcent, dodatek - to właśnie one najczęściej przykuwają naszą uwagę. Parę odpowiednio dobranych detali może nadać naszej łazience zupełnie nowego, odmiennego stylu i charakteru.
Aranżując łazienkę powinniśmy zadbać o spójność całego projektu. Gdy kupujemy łazienkowe dodatki najlepiej kierować się prostymi zasadami.
Po pierwsze, ich linia powinna być jednolita, najbezpieczniej zatem wybierać te z jednej serii.
Drugą ważną kwestią jest dopasowanie stylizacji dodatków do klimatu i charakteru wystroju naszej łazienki. Dzięki takiemu założeniu uzyskamy pożądaną spójność i harmonię. Czasami warto postawić na klasykę, wybierając dodatki o prostej linii, wykonane najczęściej z eleganckiego metalu czy surowy, minimalizm, łączący metal z bezbarwnymi, szklanymi akcentami. W łazience stylizowanej na królewską sprawdzą się akcenty subtelnie ozdobione kryształami i dodatki w kolorze złota czy srebra, w zależności od stylu jaki preferujemy. Natomiast w naturalnej stylizacji, utrzymanej w kolorach ziemi odpowiednie będą dodatki z motywem drewnianym lub kształtem i materiałem przypominającym masywne kamienie, głazy.
Ciekawy efekt uzyskać również możemy przenosząc punkt ciężkości aranżacji z dużych powierzchni na detale. Elementy niewielkich rozmiarów mają za zadanie przyciągnąć naszą uwagę jak również odwiedzających nas gości. W łazience urządzonej w delikatnych barwach prym wiodą charakterystyczne dodatki w kolorze ognistej czerwieni, morskiego turkusu czy wyrazistej czerni. Prostą linię mebli i armatury podkreślą odpowiednie zestawy, w których składzie znajdą się takie rzeczy jak : kubek, pojemnik na mydło, półki, wieszak na ręcznik które powinny być zachowane w oryginalnych kształtach przyciągających uwagę.
Pamiętajmy że najważniejszą rzeczą w doborze akcesoriów łazienkowych jest to aby chociaż w najmniejszym stopniu współgrały one z resztą stylizacji naszej łazienki.